Endüstriyel Mutfak Nedir?

Evlerimizdeki mutfaklarda anneler/eşler hane halkını doyurmak için hemen her gün mutlaka bir kaç çeşit yemek hazırlamakta. Gün içerisinde birden fazla öğün hazırlanması da olası. Hatta bazı özel günlerde hane halkının haricinde gelen davetliler ile birlikte kişi başına düşen birim yiyecek sayısı artmaktadır. Sadece kendiniz veya aileniz için de, yirmi kişi için de yemek hazırlıyor olsanız yine bir buzdolabı, tezgahı, eviyesi, ocağı, fırını, bulaşık makinesi ve yardımcı cihazları bulunan her zamanki mutfağınızı kullanırsınız. Ancak yirmi ve üzeri misafirin bulunduğu bir kalabalığa davet vermek zorunda kaldığınızı düşünelim. Bu durumda aynı yemeği iki kere hazırlayıp, iki defa peş peşe pişirmek zorunda kalabilirsiniz. Bu da mutfakta uzunca süre servise hazırlanmanız anlamına geliyor. Bu durumda sahip olduğunuz mutfak cihaz ve aletlerinin daha büyük kapasitede olmasını ve işlevlerini daha hızlı yerine getirmesi işinizi çok kolaylaştırırdı değil mi? Hatta mutfağınızın daha geniş olması, yıkama, ayıklama, soyma, doğrama vb. işleri sizin kontrolünüzde yapan yardımcılarınız olması daha da hoş olurdu değil mi? Hatta ve hatta siz çarşı pazar dolaşmasanız, mutfağın tüm eksiklerini tedarik eden çalışanlarınız; sadece pişirseniz, yemeklerinizi servis eden garsonlarınız, bulaşıkları yıkayan görevlileriniz de olsa? Misafirlerinizi ağırlamak ne kadar kolay olurdu değil mi?

Yukarıda bahsettiğim çalışanlar ve prosesleri kontrol ettiğinizde kendinize rahatlıkla şef aşçı diyebilirsiniz. Tebrikler, müthiş bir kariyer sahibisiniz (ancak inanın işiniz gerçekten çok zor). Bu durumda da rahatlıkla bir yiyecek içecek üretim işletmesinde çalışıyorsunuz diyebiliriz. Personelinizin ve sizin mesainiz boyunca yer aldığınız üretim alanı da bir endüstriyel mutfaktır.

Ev dışı gıda üretimi sektörüne dahil işletmelerin, ticari ürünlerini, yarı mamullerini veya hammaddelerini, yüksek kapasitede ve belirli normlar dahilinde üretebilmelerini ve servis edilmelerini sağlayan disiplinler bütününe Endüstriyel Mutfak denir.

Endüstriyel Mutfaklar Ne Değildir?

Endüstriyel mutfak, sadece gıda üretimi yapılan yerler değildir.

Endüstriyel mutfak, yalnızca içinde aşçıların harıl harıl çalıştıkları mutfaklar değildir.

Endüstriyel mutfak, sektöre ait ekipmanları üreten imalatçılardan ibaret değildir.

Endüstriyel mutfaklar, sektörde tecrübe sahibi oldukları için aşçılar, mimarlar, işletmeciler veya ekipman üreticileri tarafından kurulabilecek alanlar değildir.

Endüstriyel mutfaklar, kuruldukları binanın mimari detaylarına,  gastronomi biliminin kurallarına, işletmenin faaliyet yapısına uygun şekilde tasarlanmış; yüksek kapasitede, yiyecek içecek üretiminin ve servisinin yapılmasına olanak sağlayan tüm alanlar ve ekipmanları içerir. Bu alan ve ekipmanlar, gıda maddelerinin depolandığı, hazırlandığı ve piştiği yerleri kapsadığı gibi (depolar, hazırlık, pişirme alanları vb.); personelin sosyal alanlarını, soyunma odalarını, tuvaletlerini; bütün üretim proseslerinin gerek duyduğu cihazlara ait alt yapının bulundukları alanları (baca ve filtre sistemleri, su depoları, soğuk oda kondanserlerinin yer aldığı alanlar, vb.); ürünlerin servis edildiği ekipmanları (açık büfe mobilyaları, restoran masa ve sandalyeleri, porselen, cam, çatal, kaşık, bıçak, vb.) içerir.

Bir yanıt yazın